Windykacja przedsądowa – co to jest?
W przypadku braku spłaty zobowiązań przez dłużnika wierzyciel musi podjąć kroki, aby odzyskać swoje środki. Pierwszym z nich jest windykacja przedsądowa. Na czym dokładnie polega ten proces? Sprawdź poniższy artykuł.
Czym jest windykacja przedsądowa?
Windykacja przedsądowa to wszystkie działania podejmowane przez wierzyciela, w celu odzyskania swoich należności od kontrahenta, który spóźnia się ze spłatą faktur lub przekazaniem środków w ramach zawartych umów. Przed rozpoczęciem drogi sądowej i dochodzenia swoich roszczeń w instytucjach państwowych, warto zastosować polubowne kroki, czyli windykację przedsądową. Jest to znacznie prostszy, tańszy i szybszy sposób, więc wielu przedsiębiorców decyduje się na podjęcie działań, tak by skłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty swoich długów.
Jak wygląda windykacja przedsądowa?
Sposób działań w ramach przedsądowej windykacji jest z góry określony. W pierwszej kolejności należy wykonać telefon do dłużnika i zapytać o powody opóźnienia oraz przypomnieć o zapłacie. Jeśli rozmowa nie da żadnego efektu, zaleca się wystosowanie stanowczego pisma, czyli pierwszego wezwania do zapłaty. Warto poprzedzić je kontaktem telefonicznym i podkreślić chęć do współpracy oraz załagodzenia sprawy.
W przypadku braku zastosowania się do ponownych terminów płatności konieczne jest wysłanie drugiego wezwania do zapłaty. Nie zapomnijcie, aby przedstawić w piśmie dokładnie konsekwencje, jakie spotkają dłużnika, jeśli nie zdecyduje się dobrowolnie spłacić swoich zobowiązań. Wspomnijcie o odsetkach, kosztach postępowania sądowego oraz innych nieprzyjemnościach. Na tym etapie ważny jest też kontakt telefoniczny i podkreślenie korzyści płynących ze współpracy.
Ostatni krok to przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym dłużnik zapozna się z kosztami postępowania i dostanie ostateczny termin do uregulowania należności.
Gdy podejmowane kroki nie przyniosą efektu, konieczne jest wniesienie sprawy do sądu.
Jeśli szukacie wsparcia w zakresie prowadzenia windykacji przedsądowej, zapraszamy serdecznie do wizyty w naszej kancelarii i kontaktu z radcami prawnymi. Chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i zaproponują dogodne warunki współpracy.
Zasady negocjacji z dłużnikiem
Negocjacje z dłużnikiem to nic innego jak umiejętnie prowadzona rozmowa z podmiotem, który nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. W razie jakichkolwiek problemów z dłużnikiem, negocjacje to o wiele szybszy i tańszy sposób na odzyskanie zaległych pieniędzy niż droga sądowa. Udane negocjacje kończą się ugodą pozasądową, a nie wyrokiem i egzekucją komorniczą. Dzięki temu nie przekreślają szans na dalszą współpracę z dłużnikiem. Na to nie można liczyć, jeśli zdecydujemy się na spór sądowy. Dlatego też najlepszym windykatorem będzie osoba, która potrafi zmotywować dłużnika do uregulowania zobowiązania, a nie przestraszyć go i siłą wymóc na nim zapłatę należności. O tym często zapominamy. Prowadząc własną działalność nie raz trzeba będzie windykować należności, dlatego warto najpierw negocjować, a nie od razu podejmować tzw. twardą windykację, która może zrazić do nas kontrahentów.